Hizmetlerimiz

I - DİJİTAL MARKETİNG TANITIM ÇALIŞMALARI

Yemeksis.com olarak partner restoranlara sunduğumuz en önemli hizmetlerden biri bulundukları bölgede çok kanallı etkili ve verimli bir dijital marketing kampanyası kurgusu ve işletilmesidir.

Burada çalışmalar genellikle aşağıda belirtilen mecralarda satış odaklı olarak yapılır:

Google Çalışmaları:
 • Google Adwords kampanyaları
 • Google Display Network kampanyaları
 • Google My Business ayarları düzenlemesi

Facebook Çalışmaları:
 • Facebook
 • Instagram

Bu çalışmalar neticesinde çalıştığımız bazı iş ortaklarımızda paket satışlarının belirli bir süre sonunda başlanılan andaki satışlara göre %200 den fazla bir artış sağlanmıştır.

Bir örnek Dijital Marketing çalışmadaki parametreler aşağıda belirtilmiştir (bir aylık veriler):

 • 1 750 TL bütçe ile üç kanalda harcama yapılmıştır (Google DN, Facebook, Instagram)
 • 650 000 gösterim – restoranın bölgesinde yaşayan kişilere toplam gösterim gerçekleşmiştir
 • 3 000 tıklama sağlanmıştır (bannerlara ve web sitesine gelen trafik)
 • 30 000 TL bir ilave paket satış hacmi oluşturulmuştur

Yapılan çalışmalar kısaca aşağıdaki bölümde örneklendirilmiştir:

GÖRSEL (BANNER) ÇALIŞMALARI:

1) Dijital Marketing mecraları (Google Display Network, Facebook ve Instagram) için uygun boyutlarda Banner oluşturma. Örnek bannerlar (Google DN, Facebook, Instagram için farklı boyutlarda tasarımlar oluşturulur):

2) Düzenlenen Bannerların Google ve Facebook yönetim panellerinden ilgili bölümlere yüklemelerin yapılması ve kampanya kurguların optimize edilmesi ve kampanyaların devreye alınması.

Bu çalışmalar dahilinde kitle belirlenmesi ve ilgili filtrelerin düzenlemesi, sürekli ve düzenli olarak performansı düşük kampanyaların optimize edilmesi veya kapatılması, edinilen bilgiler doğrultusunda yeni kampanya açılması süreçler yönetiliyor.

3) Facebook ve Instagram banner görselleri kendi mecralarında, Google Display Network çalışmaları potansiyel restoran müşterilerinin yoğun olarak ziyaret ettiği haber siteleri (hurriyet.com.tr, sozcu.com.tr, sabah.com.tr, ntv.com.tr) ve başka yoğun ziyaretçi bulunan sitelerde gösterilmektedir. Örnek Google Display Network çalışması ve gösterimi:

GOOGLE ANAHTAR KELİME ÇALIŞMALARI

1) Google SEO Çalışmaları - Search Engine Optimization

Bu çalışma ile restorana yeni açılan web sitesinin veya mevcutta bulunan web sitesinin içeriği Google robotlarının uyumlu bulduğu hale getirilerek kullanıcının arama esnasında görebileceği en üst sıraya (sıralara) çıkarılması hedeflenmektedir. Böylece restoran ismini binlerce arama yapan Google kullanıcılarının bir kısmı üst sıralamalardaki bu linke tıklayarak doğrudan restoran sitesine yönlendiriliyor ve akabinde satış veya bilinirlik sağlanmış oluyor. SEO sonucu sitenin üst sıralara çıkarılması işlemi 3-6 aylık bir çalışma sonucu oluşuyor ve bu çalışmadan sonra restoran sayfasının bu üst sıralarda kalması için Google arama motoruna bir ödeme yapılmıyor.

2) Google Adwords Çalışmaları

Bu çalışmalar ile Google arama motorunda belirli anahtar kelimeler doğrultusunda arama yapan kişileri hedefleyen reklam kampanyaları düzenlenmektedir. Bu tanıtım modelinde tıklama başı ödeme yapılır ve tıklama başı maliyetler kelimenin özelliklerine göre 0.25 TL den 25 TL ye kadar çıkar.

Restoranın web sayfası reklam çalışmaları sonucu uygun aramalardan en üste çıkar ve sol üst köşede “Reklam” ibaresi bulunur. Tıklama sonucu web sitesine gelen yönlendirmelerde, ilk site ziyareti esnasında satın alıma dönüşmesi ihtimali düşük olmasına rağmen, belirli bir süreç içerisinde oluşan marka bilinirliği sonucu ve müşteriye tekrardan görseller ile ulaşılması çalışmaları ile belli bir yüzdenin satışa dönüşümü gerçekleşir.

Google Adwords (ödemeli reklamlar) reklamlar daha etkilidir ve bu çalışmalar sonucu oluşan gösterimler, SEO ile ücretsiz olarak üst sıraya çıkarılan sayfa linklerinin her zaman üzerinde bulunur.

Aşağıdaki örnekte Google Adwords reklam sonucu çıkan link üst sırada, ve SEO sonucu oluşan link ikinci sırada bulunmaktadır.

II - WEB SİTESİ VE SİPARİŞ MOTORU

Yemeksis.com sistemi ve sağlanan destekler sayesinde bir restoran işletmesine 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde domain alımı, logo tasarımı, sistemde restoranın tanımı, menü tanımı ve adres, telefon, görsel yüklemesi gibi işlemler yapılıyor. Böylece bu işletme kendi internet sayfasından paket sipariş alabilecek duruma gelmiş oluyor.

Aşağıda örnek bir restoranın bu şekilde açılmış web sayfası örneği verilmiştir.

III – MOBİL UYGULAMA

Yemeksis.com platformunun bileşenlerinden bir tanesi de restoran işletmelerine ücretsiz mobil uygulama oluşturulması ve sağlanmasıdır. Kendi mobil uygulaması üzerinden restoranlar kendi müşteri kitlesini oluşturabilir ve kapalı bir grup şeklinde düzenli bildirimler ile özel kampanyalar, indirim kuponları vs gibi çalışmalar ile ilave bir satış hacmi oluşturabilir (ücretsiz Push Notification bildirimleri).

Mobil uygulama maksimum interaktif olucak şeklinde tasarlanmıştır ve standart “kendin sipariş ver” sürecinin dışında bir de temsilci ile interaktif görüşme sonucu sipariş alma seçeneğini de sunmaktadır (yazılı, sözlü veya görsel temas şeklinde).

IV - ÇAĞRI MERKEZİ OTOMASYONU

Restoran işletmelerin en kritik süreçlerinden bir tanesi de telefon çağrılarının yüksek kalitede bir hizmet standardı ile karşılanması ve buradan etkili bir satış kanalı oluşturulmasıdır. Burada işletmelerin karşılaştığı önemli sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Çağrıları karşılayacak kalifiye personel bulmak
 • Çağrı sayısının saat 12.00 – 14.00 ve saat 17.00 – 19.00 arasına yığılması
 • Çağrı merkezi altyapısı bulunmamasından dolayı üst üste gelen çağrıların kaçırlıması ve müşteri kaybı yaşanması
 • Çağrı sonucu gelen siparişlerin sistematik bir şekilde kayıt altına alınamaması ve bunların mutfak ve paket servis teslimatı yapan birim ile koordine edilememesi
 • Çağrı sayılarının arttığında buradaki sürecin ölçeklenemiyor olması

Yukarda saydığımız bu sorunlara çözüm olarak Yemeksis.com çağrı merkezi sistemini restoran adına kendi çağrı merkezinden sağlayabilmektedir.

V – SİSTEM ENTEGRASYONLARI

Yemeksis.com sektördeki mevcut kullanılan sistemler ile entegrasyon sağlayarak restoranlar için işgücü verimliliğini ve hizmet kalitesini arttırmaktadır. Bu çalışmalar doğrultusunda satış getiren sistemler ile entegrasyonları sayesinde bir kanal yöneticisi (channel manager) hizmeti sağlamakta ve iç süreç yönetimi yazılımları ile entegrasyon sağlayarak restoran işletmeleri için kapsamlı bir "back ofis" sistemi olarak kullanılabilir.

Bu entegrasyonlar sayesinde oluşan siparişler, bunların süreç yönetimi, raporlanması, müşteri ile ilgili kampanya, geri bildirim, hizmet kalitesi vs gibi veriler restoranlar için geliştirilen kullanımı kolay bir yönetim panelinden sağlanmaktadır.

Aşağıdaki görselde örnek bir restoran işletmesinin yönetim paneli görüntüsü sunulmuştur: